Remigiusz Pełka ADWOKAT

Jazda pod wpływem alkoholu: Konsekwencje prawne i przebieg sprawy

Jazda pod wpływem alkoholu: Konsekwencje prawne i przebieg sprawy

Czy za jazdę pod wpływem alkoholu jest sprawa w sądzie ?

Tak, jazda pod wpływem alkoholu jest uznawana za przestępstwo, jeżeli stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila (lub 0,25 mg alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza). W takiej sytuacji sprawa obligatoryjnie trafia do sądu. Przy stężeniu alkoholu od 0,2 do 0,5 promila, mamy do czynienia z wykroczeniem, które również jest rozpatrywane przez sąd.

 

Ile trwa sprawa za jazdę po pijanemu ?

Czas trwania sprawy sądowej w dużej mierze zależy od złożoności przypadku, ale zazwyczaj proces może trwać od kilku miesięcy do nawet 2 lat. Na długość postępowania wpływa także obciążenie sądów oraz ewentualna apelacja od wyroku.

 

Jaki mandat za bycie pod wpływem alkoholu (prowadzenie pojazdu) ?

Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (art. 87 § 1 Kodeksu Wykroczeń) postępowanie mandatowe jest wykluczone, z uwagi na fakt, iż sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów.

Wyżej wskazane wykroczenie jest zagrożone karą aresztu (od 5 dni do 30 dni) albo karą grzywny (od 2.500,00 zł do 30.000,00 zł).

 

Czy za jazdę pod wpływem alkoholu można stracić prawo jazdy ?

Tak, za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu można stracić prawo jazdy.

W przypadku prowadzenia pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (art. 87 § 1 Kodeksu Wykroczeń), Sąd obowiązkowo orzeka zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Natomiast, za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (art. 178a § 1 Kodeksu Karnego), Sąd obowiązkowo orzeka zakaz prowadzenia pojazdów od 3 lat do 15 lat.

 

Jazda po pijanemu bez prawa jazdy - konsekwencje ?

Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Ponadto, Sąd orzeka również dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych oraz orzeka przepadek pojazdu mechanicznego (z pewnymi wyjątkami).

 

Podsumowanie

Jazda pod wpływem alkoholu niesie ze sobą poważne konsekwencje prawne, które mogą wpłynąć na całe życie kierowcy. Oprócz kar finansowych i pozbawienia wolności, najdotkliwszą sankcją jest utrata prawa jazdy, co może znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Dlatego warto zawsze pamiętać o odpowiedzialności na drodze i unikać prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego powinno być zawsze na pierwszym miejscu.